Politiker

 

I kommunfullmäktige i Tranemo kommun består majoriteten av

  • Socialdemokraterna, 13 mandat,
  • Miljöpartiet 1 mandat,
  • Vänsterpartiet 2 mandat,
  • Liberalerna 1 mandat och
  • Kristdemokraterna 2 mandat.

Oppositionen består av:

  • Centerpartiet 8 mandat
  • Moderaterna 5 mandat
  • Sverigedemokraterna har 5 mandat.

Kommunfullmäktiges presidium

Ordf. Ulf Thifors (S)

1:e vice ordf. Karin Ljungdahl (C)

2:e vice ordf. Ana Alvarez Björk (L)

 

Ordinarie ledamöter och ersättare i kommunfullmäktige

Arbetarpartiet Socialdemokraterna

Tony Hansen, Uddebo

Eva-Karin Haglund, Länghem 0325-404 61

Bo Haarala, Tranemo 0325-764 48 Gruppledare för (S)

Rose Torkelsson, Limmared 070-595 67 83

Göran Björk, Grimsås

Lena Eksberg, Limmared 0325-716 84

Anders Brolin, Dalstorp 0321-605 98

Tatjana Du Peterson, Limmared 0325-714 58

Thomas Elmgren, Uddebo

Marie Kockali, Limmared

Ulf Thifors, Tranemo

Kerstin Alf, Ambjörnarp 0325-604 37

Kent-Ove Karlsson, Tranemo

Centerpartiet

Karin Ljungdahl,
Ambjörnarp

Lennart Haglund,
Nittorp

Christoffer Andersson,
Länghem 0325-404 97
Gruppledare för (C)

Torbjörn Edgren,
Ljungsarp 0321-633 54

Elisabeth Petersson,
Länghem

Cecilia Valbrant,
Grimsås

Fredrik Larsson,
Limmared

Emelie Romland,
Ambjörnarp            

Moderaterna

Karin Peterson,
Tranemo

Stephan Bergman
Mossebo 0708-80 78 78
Gruppledare för (M)

Christina Yngvesson,
Månstad 0325-450 08, 450 06

Birgitta Olander,
Dalstorp 0321-600 67

Kathleen Wireklev      

Liberalerna

Ana Alvarez-Björk,
Tranemo 0325-770 33 Gruppledare för (L)

Kristdemokraterna

Erene Bertilsson 
Länghem
Fredrik Risby,
Limmared Gruppledare för (KD)

Vänsterpartiet

Robin Kaas,
Limmared

Jonas Blank,
Tranemo Gruppledare för (V)

Miljöpartiet

  Caroline Bergmann,
Uddebo Gruppledare för (MP)

Sverigedemokraterna

Wajdi-Louis Azouri,
Tranemo Gruppledare för (SD)

Anders Ardalen,
Limmared

Jan Hagberg,
Länghem

Evy Erlandsson,
Länghem

Anna Letth,
Grimsås   

Ersättare i kommunfullmäktige

Arbetarepartiet- Socialdemokraterna

1. Eija Quist
2. Leif Gustavsson
3. Isabelle Hansen
4. Johnny Ohlsson
5. Pia Gustavsson
6. Driton Bilalli
7. Marita Nordin

Moderaterna

1. Ellinor Liljegren-Kalmar
2. Ulf Nyberg
3. Hänry Bengtsson

Centerpartiet
1. Crister Persson
2. Ann-Christine Simonsson
3. Sören Karlsson
4. Marianne Andersson

Liberalerna

1. Johanna Persson
2. Laban Persson

Kristdemokraterna

1. Brigitta Forslund
2. Ann Blomquist Ölander

Vänsterpartiet
1. Robin Marunga
2. Malin Kaas

Miljöpartiet de gröna

1. Marita Pahlen
2. Louise Bertilsson

Sverigedemokraterna

1.Ivan Letth
2. Claes Hamngren
3. –

Tony Hansen, Uddebo

Eva-Karin Haglund, Länghem 0325-404 61

Bo Haarala, Tranemo 0325-764 48 Gruppledare för (S)

Rose Torkelsson, Limmared 070-595 67 83

Göran Björk, Grimsås

Lena Eksberg, Limmared 0325-716 84

Anders Brolin, Dalstorp 0321-605 98

Tatjana Du Peterson, Limmared 0325-714 58

Thomas Elmgren, Uddebo

Marie Kockali, Limmared

Ulf Thifors, Tranemo

Kerstin Alf, Ambjörnarp 0325-604 37

Kent-Ove Karlsson, Tranemo


Publicerad den 19 januari 2016, senast ändrad den 8 mars 2019