Politiker

Fullmäktige i Tranemo består av 37 ledamöter

Rygg med texten Politiker på

Mandatfördelning

  • Socialdemokraterna, 12 mandat
  • Vänsterpartiet, 1 mandat
  • Kristdemokraterna, 2 mandat
  • Liberalerna, 1 mandat
  • Miljöpartiet, 1 mandat.
  • Centerpartiet, 8 mandat
  • Moderaterna, 6 mandat
  • Sverigedemokraterna, 6 mandat.

Kommunfullmäktiges presidium

Ulf Thifors (S), ordförande
Stephan Bergman (M), 1e vice ordförande
Jörgen Erikson (C), 2e vice ordförande

Ordinarie ledamöter och ersättare i kommunfullmäktige

Arbetarpartiet Socialdemokraterna

Driton Bilalli, Tranemo, driton.bilalli@tranemo.se

Eva-Karin Haglund, Länghem Gruppledare för (S), eva-karin.haglund@fv.tranemo.se 

Ulf Thifors, Tranemo, ulf.thifors@fv.tranemo.se, ordförande

Rose Torkelsson, Limmared  rose.torkelsson@fv.tranemo.se

Göran Björk, Grimsås, goran.bjork@fv.tranemo.se

Lena Eksberg, Limmared lena.eksberg@fv.tranemo.se

Bo Haarala, Tranemo  bo.haarala@fv.tranemo.se

Ingela Remstam, Grimsås ingela.remstam@fv.tranemo.se

Jonas Kristiansen Adelsten, Länghem,  jonas.kristiansen-adelsten@fv.tranemo,se

Madde Lind, Limmared,  madde.lind@fv.tranemo.se

Rikard Strömberg  rikard.stromberg@fv.tranemo.se

Marita Nordin  marita.nordin@fv.tranemo.se

Centerpartiet

Karin Ljungdahl, Ambjörnarp, karin.ljundahl@fv.tranemo.se

Lennart Haglund, Tranemo, lennart.haglund@fv.tranemo.se

Christoffer Andersson, Länghem, christoffer.andersson@fv.tranemo.se

Viktoria Haraldson, Grimsås, viktoria.haraldson@fv.tranemo.se

Torbjörn Edgren, Ljungsarp, torbjorn.edgren@fv.tranemo.se

Cecilia Lööf, Grimsås, cecilia.loof@fv.tranemo.se

Emelie Romland, Ambjörnarp, emelie.romland@fv.tranemo.se

Jörgen Erikson, Ljungsarp, Gruppledare för (C), jorgen.erikson@fv.tranemo.se, 2e vice ordförande

Fredrik Larsson, Limmared, fredrik.larsson@fv.tranemo.se

 

Moderaterna

Niklas Gardewik, Limmared, niklas.gardewik@fv.tranemo.se

Kathleen Wireklev, Tranemo, Gruppledare för (M), kathleen.wireklev@fv.tranemo.se 

Ellinor Liljegren Kalmar, Uddebo, ellinor.liljegrenkalmar@fv.tranemo.se

Ulf Nyberg, Länghem, ulf.nyberg@fv.tranemo.se

Stephan Bergman, Mossebo,  stephan.bergman@fv.tranemo.se, 1e vice ordförande

Fredrik Risby, Limmared, fredrik.risby@fv.tranemo.se

 

Liberalerna

Ana Alvarez-Björk, Tranemo, Gruppledare för (L), ana.alvarez-bjork@fv.tranemo.se

 

Kristdemokraterna

Brigitte Barenfeld, (Gruppledare KD), brigitte.barenfeld@fv.tranemo.se

Hans Persson, hans.persson@fv.tranemo.se

Vänsterpartiet

Erica Grönesjö Kiesbye, Limmared, Gruppledare för (V), erica.gronesjo@fv.tranemo.se 

Miljöpartiet

Viktor Lyresten, Uddebo, Gruppledare för (MP),  viktor.lyresten@fv.tranemo.se

Sverigedemokraterna

Wajdi-Louis Azouri, Tranemo, Gruppledare för (SD),  wajdilouis.azouri@fv.tranemo.se

Birger Agerling, Tranemo, birger.agerling@fv.tranemo.se

Per-Arne Engström, Länghem, perarne.engstrom@fv.tranemo.se

Anna Letth, Grimsås, anna.letth@fv.tranemo.se

Ivan Letth, Grimsås, ivan.letth@fv.tranemo.se

Maria Jarlsgård, Limmared, maria.jarlsgard@fv.tranemo.se

 

Ersättare i kommunfullmäktige

Arbetarepartiet- Socialdemokraterna

1. Johny Tannous
2. Eija Qvist
3. Kent-Ove Karlsson
4. Mari Kockali
5. Anders Brolin
6. Tatjana Dujin Petersson

Moderaterna

1. Ulrika Glans
2. Erik Kalmar
3. Joakim Henningsson

Centerpartiet
1. Lina Chalhoub
2. Sören Karlsson
3. Karl-Johan Henriksson
4. Alexandra Sindell

Liberalerna

1. Johanna Persson
2.Gunilla Blomgren

Kristdemokraterna
1. Marita Falk Axelsson
2. Birgitta Olander

Vänsterpartiet
1. Inga-Lill Hult
2. Stina Kajaso

Miljöpartiet de gröna

1. Marita Pahlen
2. Sofia Kreutz

Sverigedemokraterna

1. –
2. –


Publicerad den 19 januari 2016, senast ändrad den 1 mars 2024